autospecialsa.plarrow right†Technologiearrow right†CNG gdzie tankować: Gdzie znajdziesz stacje i ile kosztuje tankowanie?
Robert Sitek

Robert Sitek

|

14.06.2024

CNG gdzie tankować: Gdzie znajdziesz stacje i ile kosztuje tankowanie?

CNG gdzie tankować: Gdzie znajdziesz stacje i ile kosztuje tankowanie?

Spis treści

CNG gdzie tankować: Szukasz stacji, na których możesz zatankować swój samochód na gaz ziemny (CNG)? Zastanawiasz się, ile zapłacisz za pełny bak? W tym artykule dowiesz się, gdzie w Twojej okolicy znajdują się stacje CNG oraz jakie są orientacyjne koszty tankowania tego paliwa. Przygotowaliśmy również przydatne wskazówki i porady dla kierowców jeżdżących na CNG.

Kluczowe wnioski:
 • Dowiesz się, jak znaleźć najbliższe stacje CNG na interaktywnej mapie.
 • Poznasz przybliżone ceny tankowania CNG w różnych regionach Polski.
 • Zrozumiesz, jak daleko możesz dojechać na jednym tankowaniu CNG.
 • Przekonasz się, dlaczego warto jeździć samochodem zasilanym gazem ziemnym.
 • Otrzymasz praktyczne porady, jak oszczędzać na tankowaniu CNG.

Stacje paliwa CNG w Twojej okolicy

Posiadacze samochodów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) często zadają sobie pytanie - gdzie tankować cng? Na szczęście sieć stacji oferujących to paliwo stale się rozwija, a znalezienie najbliższego punktu tankowania CNG nie jest już tak problematyczne jak kiedyś.

W największych miastach zwykle nie ma większych trudności ze znalezieniem stacji CNG. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu funkcjonuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tego typu obiektów. Sytuacja może być nieco trudniejsza w mniejszych miejscowościach, ale i tam pojawiają się nowe możliwości tankowania CNG.

Najlepszym sposobem na zlokalizowanie stacji CNG w Twojej okolicy jest skorzystanie z internetowych map i wyszukiwarek. Wiele z nich umożliwia wyświetlanie punktów tankowania CNG na mapie, a także podaje podstawowe informacje, takie jak godziny otwarcia, obsługiwane rodzaje płatności itp.

Pamiętaj jednak, że dane na mapach mogą nie być w pełni aktualne, dlatego przed dłuższą podróżą warto zweryfikować dostępność danej stacji. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod wskazany numer lub korzystając z opinii zamieszczanych przez innych użytkowników w Internecie.

Mapa ze stacjami CNG na drodze z miejsca A do B

Wyjeżdżasz w dłuższą trasę samochodem na CNG? Nie ma potrzeby martwić się o to, gdzie tankować cng po drodze. Wystarczy wcześniej zaplanować postoje na odpowiednich stacjach, a mapy online znacznie ułatwią Ci to zadanie.

Większość map drogowych i aplikacji nawigacyjnych umożliwia nie tylko wyszukiwanie stacji benzynowych, ale także specjalizujących się w tankowaniu CNG. Wystarczy zaznaczyć właściwą opcję w ustawieniach wyszukiwania, a program zaproponuje Ci optymalne miejsca na uzupełnienie gazu.

Korzystając z map, możesz łatwo wyznaczyć sobie trasę z miejsca A do B i zsynchronizować ją z lokalizacjami stacji CNG. W ten sposób od razu zobaczysz, gdzie najlepiej zatankować, aby nie zbaczać zbytnio z obranego kursu.

Wybrane aplikacje dają też możliwość sprawdzenia aktualnych cen paliwa na poszczególnych stacjach. To bardzo przydatna funkcja, która pozwoli Ci wybrać najtańszą opcję tankowania.

 • Przed dalszą jazdą sprawdź szczegółowe informacje nt. danej stacji CNG - godziny otwarcia, akceptowane płatności itp.
 • Pamiętaj, że na terenie miast może występować większe zagęszczenie stacji CNG, dzięki czemu będziesz mieć więcej opcji dogodnego tankowania.

Koszty tankowania CNG: ile zapłacisz za pełny bak?

Dla wielu kierowców jedną z największych zalet jazdy na sprężonym gazie ziemnym są niższe koszty eksploatacji w porównaniu do samochodów benzynowych lub diesla. Jednak dokładna cena za tankowanie cng może się nieco różnić w zależności od regionu Polski i konkretnej stacji paliw.

Według danych z początku 2023 roku średnia cena za 1 m3 sprężonego gazu ziemnego wynosi ok. 3,5 - 4,5 zł. Przy założeniu, że zbiornik w popularnych autach osobowych ma pojemność 15-20 m3, to pełne tankowanie na stacji CNG będzie kosztować w granicach 50-90 zł.

Jak widać, są to znacznie niższe kwoty niż te, które musielibyśmy zapłacić na zwykłej stacji benzynowej lub diesla. Ponadto w niektórych miejscach mogą obowiązywać czasowe promocje czy zniżki na gaz ziemny, więc tankowaniu może być nawet tańsze.

Oczywiście ostateczne koszty paliwa uzależnione są również od pojemności zbiornika w Twoim aucie oraz tego, jaką odległość możesz pokonać na jednym tankowaniu. Dlatego warto wcześniej przeliczyć orientacyjne wydatki związane z używaniem samochodu na CNG.

CNG gdzie tankować: Sprawdź zasięg na jednym tankowaniu

Zdjęcie CNG gdzie tankować: Gdzie znajdziesz stacje i ile kosztuje tankowanie?

Przy wyborze auta na sprężony gaz ziemny warto rozważyć różne czynniki, takie jak koszt eksploatacji, dostępność stacji gdzie tankować cng, ale również możliwy zasięg na jednym tankowaniu. Ile dokładnie kilometrów przejedziesz, zależy od kilku kwestii.

W pierwszej kolejności znaczenie ma pojemność zbiornika na CNG w Twoim samochodzie. Im większy zbiornik, tym więcej paliwa możesz zmagazynować, a co za tym idzie - pokonać większy dystans. Popularne modele aut dysponują zbiornikami o pojemności 15-20 m3, co przekłada się na zasięg rzędu 300-500 km.

Poza tym istotny wpływ na zasięg ma również styl jazdy kierowcy. Osoby, które prowadzą spokojnie i bez gwałtownych przyspieszeń, mogą liczyć na większy zasięg w porównaniu do tych jeżdżących bardzo dynamicznie.

Nie bez znaczenia jest także ładowność samochodu. Im większy jest jej stopień, tym więcej paliwa zużyjesz na pokonanie tej samej trasy. Na zasięg wpływają także takie czynniki jak przełożenia skrzyni biegów, ciśnienie opon czy nawet warunki atmosferyczne.

Podsumowanie

Dla kierowców jeżdżących samochodami na sprężony gaz ziemny CNG kluczowe jest, aby zawsze wiedzieć, gdzie tankować cng. Staraj się upewnić, że na trasie Twojej podróży znajdują się dostępne stacje tankowania. Pamiętaj też, by liczyć zasięg na jednym tankowaniu i znać średnie ceny CNG w Twojej okolicy.

Ponadto, warto rozważyć zakup pojazdu wyposażonego w zawór EGR (co to jest zawór EGR). Jest to układ recyrkulacji spalin, który pomaga zmniejszyć emisję szkodliwych substancji i zwiększyć wydajność silnika napędzanego CNG. Jazda samochodem na gaz ziemny ma wiele zalet, dlatego może to być świetny wybór dla Ciebie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Akumulator do samochodu elektrycznego: Jak podłączyć i uniknąć problemów?
 2. Tylna oś: Jakie są jej funkcje w samochodzie i kiedy wymaga naprawy?
 3. Nowy Opel Zafira: Co oferuje ten rodzinny minivan i czy warto go kupić?
 4. Problemy z płynami w samochodzie: Objawy i jak je rozpoznać oraz naprawić?
 5. Łańcuch rozrządu: Kiedy wymieniać łańcuch rozrządu w samochodzie osobowym?

Zobacz więcej